Jak zadbać o biżuterię?

Jak zadbać o biżuterię?


Biżuteria jest nieodzowną częścią życia chyba każdej kobiety. Niezależnie od tego, czy jest po prostu dodatkiem do stylizacji, czy też dodatkiem bardziej wyjątkowym, który ma wartość sentymentalną, biżuteria odgrywa ważną rolę w naszym życiu. I niezależnie od pełnionej roli, jedno jest pewne: o każdą biżuterię trzeba dbać, bo inaczej może szybko stracić swój blask. Rzućmy okiem na sposoby dbania o ulubioną biżuterię, aby służyła nam przez długie lata.Nawyk czyszczenia

 

Czyszczenie biżuterii powinno być stałym elementem codziennej rutyny każdej kobiety – idealnie by było wykonywane na koniec dnia, po jej zdjęciu. Niestety wciąż wiele osób tak naprawdę nie zauważa nagromadzenia brudu na swojej biżuterii, dopóki nie jest za późno i muszą przeprowadzić proces profesjonalnego czyszczenia u fachowców. Poświęcając czas i wysiłek na regularną pielęgnację biżuterii, możesz uniknąć lub przynajmniej zminimalizować nagromadzenie, które wymknie się spod kontroli.

 


 

Jak czyścić biżuterię?

 

Zawsze miej ściereczkę do polerowania biżuterii. Ściereczka do polerowania pomoże delikatnie usunąć brud i tłuste smugi z biżuterii bez zarysowania lub uszkodzenia jej powierzchni. Biżuterię można namoczyć w letniej czystej wodzie, aby ułatwić ten proces, ale po namoczeniu natychmiast ją trzeba wysuszyć. Należy również unikać używania ostrych mydeł lub jakichkolwiek środków chemicznych do czyszczenia biżuterii.

Zapobiegaj matowieniu

 

Matowienie to mało lubiany przez nas rezultat chemicznego utleniania srebra - dzieje się to przy kontakcie srebra z tlenem, a chemia naszego ciała może być katalizatorem takiego procesu. Każdego dnia ciężko pracujemy, aby udoskonalać technologię, aby minimalizować ten efekt, dodając do biżuterii różne warstwy ochronne, ale żadna z nich nie jest wieczna i ostatecznie się zużywa. Z tego powodu zalecamy zdejmowanie biżuterii przed uprawianiem sportu lub treningiem. W kontakcie z potem biżuteria może łatwo zmatowieć. Takie proste czynności mogą pomóc ochronić wykończenie biżuterii, aby zapewnić jej trwałość i piękny wygląd na lata.

O zachowanie biżuterii w dobrym stanie zazwyczaj nie jest trudno, o ile będziesz ją dobrze traktować i nosić elementy odpowiednie do wybranych przez Ciebie zajęć. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, aby Twoja biżuteria działała tak samo ciężko jak Ty – i trwała tak samo długo!

 

Zdejmuj biżuterię podczas wykonywania tych czynności:

  • Sauna, jacuzzi, prysznic lub spa
  • Gotowanie i sprzątanie
  • Stosowanie kremów do makijażu
  • Rozpylanie perfum
  • Opalanie - unikaj silnego bezpośredniego światła słonecznegot

„Ale moja biżuteria już się zmatowiła – co mam teraz zrobić?”

Naszym pierwszym zaleceniem w tym przypadku byłoby zaopatrzenie się w specjalną ściereczkę do czyszczenia biżuterii. Takie akcesoria są teraz łatwo dostępne i do kupienia w internecie lub dowolnych sklepach jubilerskich.  Są bardzo skuteczne w usuwaniu nalotów, ponieważ są nasączone w specjalnych chemikaliach. Należy jednak uważać na pozłacaną srebrną biżuterię, ponieważ te substancje mogą uszkodzić warstwę pozłocenia.

 

 

Są również inne, tzw. domowe sposoby na usunięcie nalotu. Potrzebujesz małej miski, folii aluminiowej, sody, soli i gorącej wody. Przykryj wnętrze miski folią aluminiową, włóż biżuterię, a następnie posyp ją mieszaniną soli i sody w proporcjach 1:1 i zalej gorącą wodą. Pozostaw biżuterię w tym roztworze na 15-20 sekund, a następnie wyjmij  i wysusz. Do lekko zmatowiałego srebra można również użyć mieszanki kwasu cytrynowego lub zwykłej pasty do zębów, ale zdecydowanie unikaj tych z efektem wybielającym! 

 

Bez względu na to, w jaki sposób będziesz usuwać naloty z biżuterii, niestety nowe zaczną pojawiać się szybciej po każdym z tych zabiegów. I tego nie unikniemy, tak już po prostu jest. Dlatego nie tylko my, ale wszyscy producenci biżuterii tak bardzo zachęcają i tłumaczą, że najlepiej jest przede wszystkim dbać o biżuterię i stosować się do prostych zaleceń, aby pojawienie się pierwszego nalotu jak najdłużej odsunąć w czasie.

 

Idealny sposób na przechowywanie cennej biżuterii

 

Chcesz poprawnie zabezpieczyć swoją biżuterię? Możesz być zaskoczona ilością zniszczeń spowodowanych umieszczeniem biżuterii w zwykłej szufladzie lub innym nieodpowiednim miejscu. A może kiedykolwiek zdjęłaś biżuterię pod koniec długiego dnia pracy, a potem szybko o niej zapomniałaś i zostawiłaś ją gdzieś tam na długo— na przykład na boku umywalki? Brzmi znajomo? Nie jedna z nas ma takie grzeszki na sumieniu. Najlepiej jest wypracować w sobie nawyk dbania o bezpieczeństwo swojej biżuterii. Bo naprawdę warto - to Ci się po prostu opłaca.

Po pierwsze, przechowuj biżuterię w chłodnym, suchym miejscu. Najlepszą opcją jest przechowywanie biżuterii w pudełku na biżuterię, w którym ją kupiłaś lub otrzymałaś.


 

Zapobiega to negatywnemu wpływowi na powłokę biżuterii wahań temperatury, które mogą wystąpić w ciągu dnia lub nocy. W zależności od rodzaju przechowywanej biżuterii i przedmiotów, z którymi je układasz, najlepiej będzie używać małych pudełek zamiast jednego dużego. Lub, jeśli to możliwe,  wkładaj każdy element osobno do satynowych woreczków.

Satynowe woreczki to świetny sposób na przechowywanie lub transport biżuterii. To nie tylko świetny pomysł na podróż, ale na co dzień. Sprawdzą się do przechowywania kolczyków, pierścionków, naszyjników i bransoletek. Można je schować niemal w każdym miejscu, takim jak szuflady, pudełka i torebka, aby wszystko było razem. Są bardzo wygodne eleganckie.
 

 

Dbanie o biżuterię nie oznacza jednak że masz je ciągle trzymać w pudełku schowanym w szafie. Twoja biżuteria ma być noszona i kochana. Tylko tak jak Ty, Twoja cenna biżuteria wymaga po prostu  odpowiedniej pielęgnacji i odrobiny uwagi. Dbanie o biżuterię i utrzymywanie jej w czystości wydłuża jej żywotność.Kopiuj link do artykułu
Powiązane posty
JAK WYBRAĆ PUDEŁKO NA BIŻUTERIĘ?

JAK WYBRAĆ PUDEŁKO NA BIŻUTERIĘ?

Przedstawiamy nasze nowe, przyjazne środowisku i nadające się do recyklingu opakowania.

Całkowicie nowe pudełka dołączają do rodziny naszych opakowań i właśnie zdecydowaliśmy - teraz możesz wybrać swoje ulubione pudełko w karcie produktu lub w koszyku!

Czytaj więcej
TWÓJ PRZEWODNIK JAK UROZMAICIĆ KOLORYSTYCZNIE BIŻUTERIĘ

TWÓJ PRZEWODNIK JAK UROZMAICIĆ KOLORYSTYCZNIE BIŻUTERIĘ

Czym jest biżuteria dwustronna? 

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na te najważniejsze pytania, zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, dlaczego w ogóle nosimy biżuterię? Czy pamiętasz te momenty z dzieciństwa, kiedy byłaś małą dziewczynką i lubiłaś przymierzać sukienki i buty swojej mamy, ale zawsze to biżuteria powodowała największe emocje?

Kolczyki wtedy były zbyt gigantyczne dla Twoich malutkich uszu, ale nadal czułaś się piękna, kiedy je nosiłaś. Pamiętasz te chwile?

I do dziś podziwiamy kobiety, które dbają o siebie, elegancko nosząc ubrania i biżuterię. Biżuteria to niewielki dodatek, ale jaką robi różnicę…

Czy nie miałaś czasem takich chwil, kiedy stoisz w kolejce w sklepie i widzisz piękną kobietę i myślisz sobie: „Wow, gdzie ona kupiła te kolczyki? Tak świetnie w nich wygląda”.

Czytaj więcej